Чи можна займатися спортом після вакцинації

Тренування можуть бути корисні для імунної системи за певних обставин.

Ви знаєте, що щеплення можуть запобігти хворобі, а значить, і вправи до певної міри. Але чи можете ви поєднати ці дві речі? Чи можна вирушити на фітнес, пробігти кілька кілометрів на біговій доріжці чи підняти тяжкості після щеплення?

Чи можна займатися спортом після щеплення?

Медичні експерти кажуть, що фізичні вправи після вакцинації – це нормально, якщо ви готові до них. Насправді, згідно з новим дослідженням, опублікованим у медичному журналі “Brain, Behavior, and Immunity”, виконання легких аеробних вправ після вакцини проти коронавірусу або сезонного грипу, таких як ходьба або їзда на велосипеді, може фактично покращити імунну відповідь організму за рахунок посилення активації антитіл. Учасники, які почали тренуватися з частотою серцевих скорочень 60-70% протягом 30 хвилин після вакцинації протягом 90 хвилин, зазнали більш посиленої імунної відповіді, ніж як у контрольній групі, що веде малорухливий спосіб життя, так і у групі, яка тренувалася з тією ж інтенсивністю протягом 45 хвилин. 

“Немає жодних протипоказань для занять спортом в день або через кілька днів після вакцинації”, – говорить доктор медичних наук, професор інфекційних захворювань у Медичній школі Університету Вандербільта (США) Вільям Шаффнер. «Але будьте розсудливі та слухайте своє тіло. Деякі люди реагують на вакцини втомою, м’язовими болями, а іноді лихоманкою. День, коли ви отримаєте вакцину, може бути не тим днем, коли можна спробувати встановити особистий рекорд». Якщо ви готові до фізичних навантажень, дотримуйтесь легких вправ, щоб максимізувати користь вправ після вакцинації.

Чи можуть фізичні вправи після щеплення покращити імунну відповідь?

Якщо фізичні вправи не порушують вашу імунну відповідь на вакцину, чи можуть вони насправді йому допомогти? Хоча нещодавно опублікована інформація про вправи після вакцинації є багатообіцяючою, дані ранніх досліджень неоднозначні. Результати можуть змінюватись в залежності від віку та статі піддослідних, від того, які вакцини вони отримують, а також від типу, тривалості та часу виконуваних ними вправ. 

Наприклад, одне дослідження, присвячене здоровим молодим людям, показало, що у тих, хто виконував 15-хвилинні вправи з еластичними стрічками до отримання пневмококової вакцини, спостерігалася посилена відповідь антитіл. Але відповідь була значно позитивною лише у тих, хто отримав половинну дозу вакцини, а не повну. 

Інше дослідження, опубліковане в медичному журналі, показало, що одна вправа може посилити імунну відповідь на щеплення як у молодих, так і у людей похилого віку. А дослідницька група з Сіднейського та Бірмінгемського університетів передбачає, що виконання вправ помірної інтенсивності (наприклад, їзда на велосипеді) або вправ з обтяженнями (наприклад, підняття тяжкості) безпосередньо до або після вакцинації проти грипу може допомогти активувати реакцію імунної системи на вакцину. Однак переваги були більш виражені у людей похилого віку, ніж у молодих. 

“Вправи, ймовірно, збільшують кровообіг і лімфатичний потік, що допомагає поширювати імунні клітини, які виробляються після вакцинації”, – пояснює Ремсі Шехаб, доктор медичних наук, сімейний лікар і фахівець зі спортивної медицини.

Вправи після вакцинації

Вакцини допомагають ініціювати імунітет до певного мікроба, наприклад вірусу. Оскільки вакцини містять ослаблені або неактивні частини вірусу або бактерії, вони змушують імунну систему створювати антитіла та Т-клітини — дві зброї, які імунна система використовує для розпізнавання чужорідних загарбників та боротьби з ними. Чим сильніша ваша імунна відповідь на цю вакцину, тим кращий захист вона пропонує. Отже, якщо помірні фізичні навантаження можуть підвищити ефективність вакцини, як це найкраще зробити? 

В одному дослідженні жінки, які тренували свої дельтоподібні (плечо) та біцепсні (верхня частина руки) м’язи до вакцинації проти грипу, мали кращу відповідь антитіл після вакцинації, у той час як у чоловіків була краща клітинно-опосередкована відповідь (імунна відповідь, пов’язана з хворобою). 

Ще в одному дослідженні вивчалася група елітних спортсменів та контрольна група, яка не займалася спортом. Хоча кожна група отримала вакцину проти грипу і показала хорошу імунну відповідь на вірус після вакцинації, у тих, хто інтенсивно і регулярно тренувався (наприклад, у елітних спортсменів), імунна відповідь була найбільш вираженою. Ці ж спортсмени вивчалися далі. Незалежно від того, коли вони отримали вакцину — через дві години після тренування або після дня відпочинку — їх імунна відповідь (а також кількість і тяжкість побічних ефектів, про які вони повідомляли) істотно не відрізнялися.

Останні дослідження показують, що займатися спортом після уколу вакцини безпечно — насправді, це навіть рекомендується. Це пов’язано з тим, що тривалі серцево-судинні вправи, такі як легка пробіжка, швидка ходьба або їзда на велосипеді, можуть посилити вашу імунну відповідь на вакцину. Але коли справа доходить до напруженої фізичної активності, такої як підняття важких речей або стрибки зі скакалкою, все ще не прийнято. І необхідні більш масштабні дослідження, щоб визначити, чи застосовні аналогічні ефекти — скажімо, 90-хвилинної ходьби чи велотренажера — після другого щеплення чи ревакцинації.

Побічні ефекти вакцинації

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, найпоширенішими побічними ефектами вакцини проти ковіда є:

  • Набряк та біль у місці ін’єкції
  • Жар
  • Головний біль
  • Втома
  • Біль в м’язах
  • Нудота
  • Озноб

Більшість побічних ефектів вакцини тривають від одного до трьох днів і, ймовірно, будуть більш вираженими після отримання другої дози вакцини (хоча більше 50% людей, які брали участь у клінічних випробуваннях вакцини, не мали жодних побічних ефектів).

Серйозні побічні ефекти трапляються рідко. Хоча кількість випадків невелика, повідомлялося про випадки тяжких симптомів, таких як міокардит (запалення серцевого м’яза) та перикардит (запалення зовнішньої оболонки серця) в основному серед молодих чоловіків. “Це дуже невелика кількість, але деякі запобіжні заходи після вакцинації проти коронавірусу у молодих людей можуть бути виправдані”, — говорить доктор Шехаб. 

Вакцини діють на різних людей по-різному. Погане самопочуття однозначно ускладнить виконання вправ. Якщо ви відчуваєте такі симптоми, як втома, м’язові болі, пропасниця, нудота або озноб, можливо, варто розслабитися і дозволити собі відновитися.