Як правильно розрахувати відсотки від депозиту: практичні поради

Депозит — це унікальний банківський продукт, рівною мірою корисний вкладнику та банку. З його допомогою найпростіше започаткувати пасивний дохід із низьким рівнем ризикованості. Та щоб результат відкриття рахунку виправдав себе, потрібно заздалегідь оцінити умови, головною серед яких є відсоткова ставка. Це розмір премії, яку банк готовий заплатити вкладнику за можливість тимчасового користування його коштами, розміщеними на депозиті.

Для визначення суми відсотків банки часто створюють калькулятор депозиту — автоматизований розрахунковий механізм, у який закладено алгоритм нарахування відсотків за різними підходами. Змінюючи вихідні умови депозиту, вкладник може самостійно пересвідчитися у вигідності, доцільності розміщення коштів у банку, обрати оптимальний для себе термін дії депозиту й умови керування рахунком.

Проте не зайвим буде розібратися у принципах нарахування відсотків за депозитом, щоб краще орієнтуватися у банківських пропозиціях та швидко й безпомилково ухвалювати рішення щодо інвестування такого типу.

Розмір річних відсотків залежить від типу депозитної програми, терміну її дії та умов управління. Найвигідніша ставка притаманна довгостроковим рахункам із капіталізацією чи виплатою відсотків в кінці терміну без можливості поточного виведення коштів. Такі депозити найзручніші для банку, оскільки дозволяють спланувати свою фінансову діяльність із їх урахуванням на тривалу перспективу.

Сучасна турбулентна економічна ситуація в Україні вносить свої корективи у специфіку банківської діяльності. Це спонукає до перепрофілювання з довгострокових на короткострокові послуги, які легше спланувати, з метою зменшення ризиків потенційних втрат, банкрутства. Тенденція охоплює і депозити, серед яких з’являються вигідні пропозиції із терміном дії від 30 днів. Часто відсоткова ставка на них не поступається класичним довгостроковим програмам.

При оцінці депозиту, а саме рівня відсоткової ставки, важливо пам’ятати, що вона вказується в розрахунку на 365 днів. Навіть якщо в умовах депозиту прописано термін розміщення на 30 чи 60 днів, вказаний відсоток розрахований на рік і буде скоригований на потрібний період.

Детальні правила нарахування відсотків прописані в паспорті банківського продукту, а також у відповідному розділі Публічної пропозиції для приватних осіб, з якою можна ознайомитися у будь-якому відділенні та на сайті. Загальні умови нарахування відсотків за депозитом передбачають щоденне накопичення протягом усього періоду знаходження коштів на рахунку, крім першого та останнього днів вкладу. Аналогічно зараховується поповнення вкладу — відсотки почнуть нараховуватись на оновлену суму з наступного дня.

Для визначення доходу за депозитом можна скористатися формулою:

Д=СВ*(С/К*100)*Т,

де:

  • Д — дохід за вкладом, ум. грош. од.;
  • СВ — сума вкладу, ум. грош. од.;
  • С — процента ставка річних, %
  • К — кількість днів у календарному році;
  • Т — термін дії депозиту без урахування першого й останнього днів дії вкладу.

Не варто забувати, що дохід від депозиту належить до доходів фізичних осіб, що підпадають оподаткуванню. Тому для об’єктивної оцінки відсоткової ставки від суми розрахованого доходу потрібно відняти 19,5%, з яких 18% — податок на доходи фізичних осіб, а 1,5% — військовий збір. Більшість депозитних калькуляторів вже враховують податки, тому видають значення чистого прибутку після всіх відрахувань.