При яких захворюваннях не можна приймати вітаміни групи В

Усі вітаміни групи В відіграють роль перетворення їжі в енергію в організмі. Кожен вітамін також грає унікальну роль хорошому здоров’я людини.

Вітамін у вигляді добавки групи В містять всі необхідні вітаміни групи В в одній таблетці. Деякі з них містять 100% рекомендованої добової норми кожного вітаміну групи В. Інші містять вищі дози деяких або всіх цих вітамінів.

Що входить до комплексу вітамінів групи В?

Якщо продукт містить комплекс вітамінів групи В, він повинен мати такі компоненти:

 • Вітамін В1 – тіамін. Вітамін B1 життєво важливий для здорового росту та функціонування органів, включаючи мозок та серце.
 • Вітамін В2 – рибофлавін. Організм потребує вітаміну В2 для розщеплення жирів та ліків.
 • Вітамін В3 – ніацин. Тіло потребує ніацину для підтримки здорової шкіри, нервів та травлення. Лікарі іноді призначають високі дози нікотинової кислоти, щоб допомогти знизити рівень холестерину.
 • Вітамін В5 – пантотенова кислота. Вітамін B5 необхідний для здоров’я мозку та нервової системи.
 • Вітамін В6 – піридоксин. Вітамін B6 допомагає організму виробляти нові еритроцити, які переносять кисень по всьому тілу. Це також допомагає підтримувати сильну імунну систему.
 • Вітамін В7 – біотин. Біотин необхідний для здоров’я волосся, нігтів та нервової системи.
 • Вітамін В9 – фолієва кислота. Організм використовує фолієву кислоту – або фолієву кислоту, її природну форму – для створення ДНК та генетичного матеріалу. До та під час вагітності достатня кількість фолієвої кислоти допомагає знизити ризик деяких вроджених дефектів.
 • Вітамін В12 – кобаламін. Нерви та клітини крові потребують вітаміну B12. Адекватні рівні B12 також запобігають перніціозній анемії, яка є дефіцитом цієї поживної речовини.

Які ознаки вказують на дефіцит вітаміну групи?

Симптоми дефіциту вітаміну B будуть змінюватись в залежності від того, якого вітаміну B не вистачає людині.

Людина з дефіцитом вітаміну B12 може відчувати:

 • поколювання в руках чи ногах
 • втома
 • бліда або жовта шкіра
 • задишка
 • швидке серцебиття
 • виразки у роті, печіння чи біль
 • когнітивні порушення
 • проблеми з травленням, включаючи діарею, блювання та нудоту, які можуть призвести до втрати ваги.
 • дратівливість чи депресія

Лікар може здійснити аналіз крові, щоб підтвердити дефіцит вітаміну B.

Протипоказаннями для прийому вітамінів групи В можуть бути:

 • гострі чи хронічні захворювання печінки;
 • алергічні реакцію компоненти вітамінних препаратів;
 • деякі захворювання, що вимагають дотримання обережності, такі як вагітність та лактація;
 • наявність деяких захворювань, таких як нейропатії та інші стани, що потребують консультації з лікарем;
 • перевищення рекомендованих доз.

У будь-якому випадку, рекомендується звернутися до лікаря або фармацевта, щоб отримати конкретні рекомендації щодо прийому вітамінів групи В відповідно до ваших індивідуальних потреб та здоров’я.

Кому слід приймати вітаміни групи В?

У наступних розділах розглядається, кому може бути корисним прийом добавок із комплексом вітамінів групи В.

Вагітні. Вітаміни групи В особливо важливі під час вагітності, коли жінка повинна щодня приймати щонайменше 400 мкг фолієвої кислоти.

В ідеалі це також має статися кілька місяців до вагітності. Деяким людям потрібне використання надійного джерела метильованої фолієвої кислоти через варіант гена MTHFR, який може запобігти руйнуванню фолієвої кислоти.

Крім того, вагітним жінкам слід отримувати фолієву кислоту – природну форму фолієвої кислоти – з харчових джерел. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, отримання рекомендованої кількості фолієвої кислоти та фолієвої кислоти знижує ризик уроджених дефектів головного та спинного мозку.

Вагітні також потребують великої кількості вітаміну B12. Дослідження показують, що дефіцит вітаміну B12 пов’язаний із передчасною втратою вагітності, низькою вагою при народженні, високим кров’яним тиском у вагітних та аномаліями розвитку плода.

Вегетаріанці та вегани. Люди, які дотримуються вегетаріанської дієти, не їдять м’ясо, зокрема яловичину, птицю та рибу. Люди, які дотримуються веганської дієти, не їдять жодних продуктів тваринного походження, включаючи м’ясо, яйця та молочні продукти.

Вегетаріанські та веганські дієти можуть збільшити ризик дефіциту B12. Вітамін присутній у багатьох продуктах тваринного походження, включаючи м’ясо, яйця та молочні продукти.

Люди, які їдять яйця та молочні продукти, можуть отримувати необхідний вітамін B12 з цих продуктів. Тим не менш, тим, хто не їсть продукти тваринного походження, можуть знадобитися добавки.

Люди, які перенесли операцію обхідного шлункового анастомозу. Людям, які перенесли операцію, також відому як баріатрична хірургія, часто потрібні вітамінні добавки.

Дослідження показують, що ця операція збільшує потребу людини у В12. Є ще одне свідчення того, що багато людей потребують полівітамінів, які включають вітаміни групи В та інші поживні речовини після цієї операції, принаймні короткостроковій перспективі.

Люди похилого віку. Людям віком 65 років і старше може бути корисною добавка B-комплексу.

Дослідження показують, що люди похилого віку більш сприйнятливі до дефіциту вітаміну B12. Деякі дані свідчать, що високий рівень B12 може допомогти уповільнити старіння мозку. Однак підтвердження цього висновку потребує подальших досліджень.

Чи безпечний щоденний прийом добавок із комплексом вітамінів групи В?

Багато добавок з комплексом B містять близько 100% RDA (добового споживання харчових речовин, що рекомендується) кожного із восьми вітамінів групи B.

Однак деякі з них містять дуже високі рівні певних вітамінів групи В. Перш ніж приймати добавку з високою дозою, поговоріть із лікарем.

Побічні ефекти та ризики прийому комплексу вітамінів групи В

Вітаміни групи В водорозчинні. Це означає, що більшість часу організм виділяє додаткові вітаміни групи В із сечею.

Хоча стандартна доза не завдає шкоди, надмірно високі дози деяких вітамінів групи можуть бути небезпечні. Поговоріть з лікарем, перш ніж приймати дуже високі дози добавок B-комплексу.

Можливі побічні ефекти вітамінів групи В:

 • Високий вміст цукру у крові. Високі дози нікотинової кислоти, синтетичної форми вітаміну B3 можуть підвищувати рівень цукру в крові. Це може стати на заваді лікам від діабету. Людям з діабетом або високим рівнем цукру в крові не слід приймати високих доз нікотинової кислоти (від 1000 мг і більше).
 • Надлишок нікотинової кислоти. Занадто багато нікотинової кислоти також може спричинити низький кров’яний тиск, втому, головний біль, висип та пошкодження печінки.
 • Надлишок нікотинаміду. Високі дози нікотинаміду, іншої форми вітаміну B3, можуть спричинити діарею та посилення кровотечі. Це може статися у дозах 500 мг на добу. Дози вище 3000 мг можуть спричинити блювання та пошкодження печінки.
 • Надлишок фолієвої кислоти. Прийом більше 1000 мкг фолієвої кислоти щодня може маскувати тип анемії, викликаний дефіцитом вітаміну B12.
 • Прийом високих доз добавок B-комплексу також може зробити яскраво-жовту сечу. Цей ефект тимчасовий та нешкідливий. Як тільки нирки позбавляться зайвих вітамінів, колір повернеться до норми.

Вибір правильної добавки із комплексом вітамінів групи В

Лікар може порекомендувати певний тип цієї добавки, залежно від потреб здоров’я людини.

Деякі компанії, що виробляють вітаміни та добавки, проводять незалежне тестування якості своєї продукції. Ті, що проходять, можуть мати схвалення від незалежної випробувальної організації.

Цей друк не гарантує, що продукт на 100% є безпечним або ефективним для всіх. Однак це означає, що продукт містить те, що вказано на етикетці без домішок.

Найчастіше вітамін B не взаємодіє негативно коїться з іншими ліками. Тим не менш, деякі ліки можуть підвищити ймовірність дефіциту вітаміну B.

Ось деякі приклади ліків, які можуть призвести до зниження рівня конкретних вітамінів групи В:

 • Ліки від артеріального тиску та хіміотерапевтичні препарати можуть знизити рівень B1 у людини.
 • Протисудомні препарати, що використовуються при епілепсії, можуть знизити рівні B3, B6 та B9.
 • Ліки для лікування туберкульозу можуть викликати низький рівень B3 та B6.
 • Деякі ліки від раку можуть знизити рівень B9.
 • Деякі препарати на лікування виразкового коліту можуть викликати низький рівень вітаміну B9.
 • Деякі антибіотики та ліки від виразки, діабету або гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) можуть знижувати рівень B12.

У яких випадках слід утриматися від прийому вітамінів групи В через захворювання?

Загалом, при правильному дозуванні та застосуванні відповідно до рекомендацій лікаря, вітаміни групи В безпечні для більшості людей. Однак є деякі умови, за яких необхідно бути обережним або утриматися від прийому цих вітамінів.

Наприклад, при гострих або хронічних захворюваннях печінки, оскільки деякі вітаміни групи можуть збільшити навантаження на цей орган. Також, якщо у людини спостерігається алергія на якийсь із компонентів вітамінних препаратів, то необхідно утриматися від їх вживання.

За наявності деяких захворювань, таких як полінейрит, дефіцит вітаміну В12 та інші, може бути рекомендовано приймати високі дози відповідних вітамінів групи В, однак це має бути узгодженим з лікарем.

Люди з певними захворюваннями, включаючи ВІЛ, розлад, пов’язаний із вживанням алкоголю, та хвороба Крона, можуть не засвоювати вітамін B ефективно. Літні люди та люди з вегетаріанською або веганською дієтою також можуть наражатися на більш високий ризик.

Добавка B-комплексу, як правило, безпечна, якщо людина приймає її за призначенням. У будь-якому випадку рекомендується консультуватися з лікарем перед початком прийому будь-яких вітамінних препаратів.