Білий наліт на язиці та сухість у роті — причини

Якщо ви подивилися в дзеркало і помітили білий наліт на язиці, деякі деталі цього симптому можуть здивувати вас. У цій статті ми ділимося інформацією про те, чому язик може виглядати таким чином, якою може бути основна причина і що можна з цим поробити.

Коли звертатися до лікаря з приводу нальоту на язиці

Обкладений язик (також відомий як білий язик) — це симптом, через який язик здається покритим білим нальотом. Зазвичай це відбувається, коли бактерії, харчові речовини та інші мертві клітини накопичуються вашим язиком між його сосочками (Елементами на поверхні язику, які забезпечують його характерну текстуру).

Наліт виникає, коли сосочки язику піднімаються або опухають, збільшуючи площу їхньої поверхні і дозволяючи сміттю затримуватися. Ви можете побачити, що весь язик покрит або лише його окремі ділянки. Ви також можете помітити неприємний смак у роті.

Обкладений язик може бути доброякісним (нешкідливим) захворюванням через ваш спосіб життя, який може зникнути при належному догляді за зубами, або може бути симптомом серйозного захворювання. Ми обговоримо це докладніше нижче.

Причини обкладеного язику

Обкладений або білий язик не відноситься до одного основного захворювання, а скоріше є симптомом, викликаним багатьма потенційними причинами. Незалежно від причини нальоту, неправильний догляд за зубами та неправильне харчування посилять симптоми та підвищать ймовірність розвитку інших проблем із зубами в майбутньому.

Фактори ризику, які можуть збільшити ймовірність розвитку білого язику, включають:

 • Неправильна гігієна ротової порожнини
 • Ліки, у тому числі антибіотики
 • Алкоголь, куріння, тютюнові вироби та заборонені наркотики
 • Хронічні захворювання, такі як гіпотиреоз, діабет та сифіліс
 • Захворювання порожнини рота, у тому числі лейкоплакію, червоний плоский лишай та кандидозний стоматит
 • Ослаблена імунна система
 • Травми ротової порожнини
 • Пірсинг язика та губ
 • Лікування раку
 • Зневоднення тасухість в роті (також відома як ксеростомія)

Лікування та профілактика нальоту язику

Оскільки обкладений нальотом або білий язик пов’язан з низкою проблем зі здоров’ям, їх може бути важко діагностувати самостійно. Відповідне лікування білого нальоту змінюватиметься залежно від його тяжкості та основної причини.

Незалежно від основної причини обкладеного язику, ви можете зробити кілька ефективних кроків, які допоможуть запобігти або вилікувати. Ці симптоми можуть іноді проходити самі по собі, якщо ви практикуєте належний догляд за зубами та дотримуєтеся здорової збалансованої дієти. Однак зслід звернутися до стоматолога або лікаря, якщо цей симптом не зникне через кілька тижнів.

Кроки, які ви можете зробити для лікування або запобігання обкладеній мові, можуть включати:

 1. Акуратно чистіть зуби двічі на день зубною щіткою з м’якою щетиною (щоразу протягом двох хвилин!), використовуючи зубну пасту, що містить фтор.
 2. Ретельно чистіть простір між зубами один раз на день, використовуючи нитку, зубну нитку або щітку між зубами.
 3. Після чищення зубів або після їжі прополощіть рот антисептичним ополіскувачем.
 4. Подумайте про використання скребка для язика, щоб видалити наліт. Обов’язково використовуйте його з ніжним дотиком.
 5. Якщо ви відчуваєте сухість у роті або зневоднення, пийте більше води та використовуйте жувальну гумку без цукру, щоб стимулювати вироблення слини.
 6. Уникайте куріння, тютюнових виробів та наркотичних речовин.
 7. Дотримуйтесь здорової збалансованої дієти з низьким вмістом солодких та кислих продуктів та напоїв.
 8. Заплануйте регулярні візити до стоматолога не рідше одного разу на шість місяців.

Ми рекомендуємо поговорити зі своїм стоматологом або лікарем, щоб дізнатися про їхню думку, особливо тому, що ваш наліт на язиці може вказувати на інші проблеми зі здоров’ям, на які варто звернути увагу.